poniedziałek, 16 listopada 2015

Choroba skóry, przez którą można stracić pracę - audycja w polskim Radio JedynkaChoroba skóry, przez którą można stracić pracę

 

Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwą
Foto: Depositphotos
 Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwą
- Znam wiele osób, które z powodu łuszczycy straciły pracę. Nie tylko nie były akceptowane przez kolegów, ale również przez petentów i klientów - mówi Dagmara Samselska, prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.

 Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"Łuszczyca ma kilkanaście odmian. Szczególnie nasila się jesienią i zimą. W XIX wieku choroba ta była mylona z trądem, a osoby na nią cierpiące zamykano w specjalnych ośrodkach. Przede wszystkim jest chorobą skóry, choć jest to dolegliwość ogólnoustrojowa, bo może dotyczyć również stawów
- Łuszczyca jest z kręgu przypadłości metabolicznych, często wiązana z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, endokrynologicznymi, w związku z czym nie jest to choroba jednorodna i łatwa do leczenia. Nie jest tylko problemem dermatologa, by chorym pacjentom pomóc - mówi dr Walecka.
O chorobie decydują czynnikiem genetyczne, środowisko, stres. Nie sposób ich wyeliminować, w związku z czym leczenie przyczynowe jest wyjątkowo trudne.

łokieć łuszczyca FREE 1200_660.jpg
Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Grembowicz pt. "Wycofani". W programie wyjaśniliśmy, dlaczego łuszczyca to choroba całej rodziny, jakie regiony Polski są najbardziej zagrożone tą przypadłością oraz omówiliśmy niektóre z metod leczenia.
Prowadzi: Małgorzata Kownacka
Goście: dr Irena Walecka (Mazowiecki Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii i wenerologii), Dagmara Samselska (prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę)Tytuł reportażu: "Wycofani"
Autor reportażu: Alicja Grembowicz
 Linki do audycji umieszczone są  na stronie:
https://www.polskieradio.pl/7/4465/Artykul/1538142,Choroba-skory-przez-ktora-mozna-stracic-prace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz